7/24 Bize Ulaşabilirsiniz    0531 027 77 77 | 0212 545 53 53
    Kürtaj Soruları

 

 • Önemli Bilgilendirme


Kürtaj sonrasında adet gecikmesi sık rastlanır ancak genellikle en fazla 1 hafta – 10 gün gecikmeden sonra adet başlar.

Burada hastanın dikkat etmesi gereken nokta kürtajın yapıldığı günden sonra en fazla 40 gün geçmesine rağmen hala adet kanaması başlamamışsa mutlaka doktoruna başvurmalıdır.

Kürtajdan 15 gün sonra yumurtlama meydana gelebilir. Bu durumda tekrar hamile kalmış bile olabilirsiniz. Nadir görülen bir komplikasyon da gebeliğin alınamamış olması ve gebeliğin devam etmesinden dolayı adet görülememesidir.

Çok nadir görülen bir komplikasyon kürtajdan sonra rahim içerisinde yapışıklık oluşması ve bu nedenle adet görülmemesiri ancak bu çok nadir bir durumdur.

 • Kürtajdan ne kadar sonra spiral takılır ?


Küçük gebelik sonlandırılmasında rahim içi ultrason ile gözlendikten sonra içeride parça kalmadığına inanırsak hemen spiral takılabilir. Büyük gebeliklerde işlemden bir hafta sonra takmak daha uygundur.

 • Kürtaj sonrasında kan uyuşmazlığı iğnesi yapılması gerekir mi?


10. haftadan sonra kan uyuşmazlığı iğnesi yapmak gerekmektedir. Bir çok bilim adamı her düşük veya kürtajdan sonra kan uyuşmazlığını önermektedir. 10. haftadan sonra daha düşük dozlu iğnelerin yapılması gerekmektedir.

 • Kürtajdan sonra hastanede yatmak gerekir mi ?


Kürtaj işleminden sonra hastanede yatmak gerekmez. İşlemden 1-2 saat sonra normal hayatınıza dönebilirsiniz.

 • Bekarlar kürtaj olabilir mi ?


Bekar ve evli olmak çok önemli değildir. Kadınlar 18 yaşından büyükse sadece kendi rızası ile kürtaj olabilir. 18 yaşından küçükse ailesinin imzası gerekir.Evli ise eşinin de rızası gereklidir.

 • Kürtaj videosu ve görüntüleri izlemek uygun mudur ?


İnternet ortamını kürtaj videoları normal yapılan kürtak işleminden çok farklıdır. Vahşete giden görüntü kirliliğini seyretmek hastalarımızın endişe ve korkularını arttırırlar.

Vakumla birlikte kürtaj olayının çok komplike bir olay olmadığını, çok kısa sürede sonuçlandığını bilmekte ve doktorunuzun tavsiye ve anlattıklarını dinlemek daha faydalıdır. Enjektör ve plastik ince boru sistemi (karman kanülü) vakum yaratarak rahim içerisindeki gebeliği emerek alır.


 • Kürtaj olduğum sonradan anlaşılabilir mi?


Kürtaj olduktan sonra başka bir hekim hastanın müdahale olduğunu anlayamaz ancak dikkatli bir muayene ile rahim ağzının sabitleştirmek amacıyla rahim ağzının üst dudağından tuttuğumuz tek dişli denilen aletin izi gözlenebilir.

Bu iz 2-3 gün içinde kayıp olur. İşlemden 2-3 hafta içinde kandan veya idrardan yapılacak gebelik testi pozitif olabilir. Kürtaj sonrası kasık ağrısı için bir hastaneye gitiğinizde hekim dış gebelikten şüphe edip kandan gebelik testi isteyebilir. Bu konuda dikkatli olmak gereklidir.

 • Bakirelerde kızlık zarı bozulmadan kürtaj yapılabilir mi ?


Kızlık zarının ortasındaki boşluğun geniş olmasına bağlı cinsel ilişkide kızlık zarında yırtık ve dolayısıyla kanama olmayabilir. Halk arasında kızlık zarı elastikmiş denilen durum aslında budur. Kürtaj işlemi sırasında küçük spekülüm denilen aletler kullanarak kızlık zarının yırtılmadan işlemi yapmak mümkündür ama hiçbir zaman kızlık zarının yırtılmayacağının garantisi verilemez.

 • Düşük hapı veya düşük iğnesi ile kürtaj olur mu ?


RU-486 adı verilen bir ilaç, bir çok Avrupa ülkesinde kullanılan tablet şeklinde bir ilaçtır ve gebeliğin en erken dönemlerinde etki ederek gebeliğin sonlanmasını sağlamaktadır.

RU-486 ya da diğer adıyla mifepriston, gebeliğin en erken aşamasına etki ederek yumurta hücresiyle spermin birleşmesinden oluşan embriyonun rahim içinde yerleşmesini önlemektedir. Eğer embriyo rahim içine yerleşirse düşüğü gerçekleştirmek için mizoprostol adı verilen başka bir tabletle düşüğü gerçekleştirmek mümkündür. Ama her vakada düşük tam olarak sonuçlanmayabilir. Ve hekim denetiminde yapılmalıdır.

Bunu dışında gebelik olup olmadığını bilmeden bir çok hasta her günü geçtiğinde östrogen progeteron denilen hormonların karışımını kalçadan yaptırır ve eğer adet görürse iğne ile söküldüğünü söyler. Halk arasında söktürücü iğne denilen bu ilaçların kullanımında bir sakınca yoktur ama bir gebelik varsa bu ilaçlar ile hiçbir zaman düşük olmaz.

 • Düşükten sonra kürtaj yapılması şart mıdır ?


Ultrason ile yapılan muayenede rahim içi mukozasının kalınlığı gözlenir. İyi resolüsyonu olan ultrasonlar ile içeride parça kalıp kalmadığı gözlenebilir. Gebelik materyali tamamen düşmüşse ve kanama yoksa kürtaj yapılmamalıdır.

 • Kürtaj için en sağlıklı, en kolay ve en uygun haftalar hangileridir?


Genellikle beşinci, altıncı ve yedinci haftanın başları en uygun zamandır.

Şurası unutulmamalıdır; ultrason ile gebelik kesesini gördüğümüzde kürtaj yapılabilir. Daha erken gebelikler çok küçük olduğu için nadiren alınamama riski vardır.

Mutlak ve mutlak operasyon odasında ultrason ile işlemin sonuçlandığı gözlenmelidir. Daha büyük gebeliklerde ise ağrı daha fazla olmaktadır ve işlem daha uzun sürmektedir.

Hastalarımıza önerimiz, gebe kaldıktan sonra bir an önce gebeliğin devam edip etmeyeceğine karar vermek ve gebeliğin sonlanmasını istiyorsak çelişkiye düşmeden kürtajı yaptıracağımız hekim yada hastaneyi tespit etmektir.

 • Kürtaj adet düzensizliğine neden olur mu?

Kürtaj adet düzensizliğine neden olmaz. Kürtaj, hormonları etkileyebilecek bir işlem değildir. Sadece işlem sırasında rahim içi mukozasının incelmesine bağlı adetler ortalama 30-40 gün sonra olacaktır. Kürtajdan sonra ilk adet zamanını bilmek mümkün değildir ancak daha sonraki adetler kadının normal adet düzeni aynı günlerde olmasa bile bir düzene girecektir.

 • 9 haftalık veya 10 haftalık kürtajlar lokal anestezi ile yapılabilir mi?

Büyük gebelik kürtajlarında sadece vakum ile işlemi bitirmek zordur bazen küret ile kazıma yapmak gerekebilir. Küret ile kazıma ağrılı bir işlemdir. Bu durum hasta ile paylaşılmalı ve genel anestezi konusunda öncelik bildirilmelidir.

 • 5 haftalık veya 6 haftalık gebeliklerde kürtaj yapılır mı?

Gebelik kesesi ultrason ile gözlendiği takdirde kürtaj yapılabilir. Ancak gebelik kesesi kürtaj yapılan aletin (kanül) ucuna gelmeyecek kadar küçükse gebeliğin alınamaması riski vardır bu durumda kesenin biraz daha büyümesini bekleyip daha sonra kürtaj yapılması tercih edilebilir. Deneyimler göstermiştir ki;ultrason ile görülebilen her gebelik kesesinde kürtaj işlemi yapılabilir.

 • Kürtaj Bölümü
       

 


 • Kürtaj Bölümü
       
© Copyright 2015 Abacıoğlu Kürtaj Merkezi Tüm Hakları Gizlidir.